dnes je 21.6.2024

Input:

Zubaři chtějí, aby si lidé platili obyčejné plomby

15.5.2015, Zdroj: ČTK

Zubaři chtějí, aby si pacienti platili obyčejné amalgámové plomby. Částka 1,5 miliardy korun, kterou zdravotní pojišťovny na ně ročně vydají, by se podle nich dala lépe využít na prevenci zubního kazu. V otevřeném dopise dnes prezident České stomatologické komory Pavel Chrz požádal politiky, aby veřejnosti sdělili, že za zubní péči budou muset pacienti platit více peněz. Požadavek na vynětí plomb z veřejného zdravotního pojištění opakují zubaři neúspěšně již dlouhou dobu.

Podle Chrze zubaři už nemohou být nuceni odvádět náročnou práci v odpovídající kvalitě za cenu, která často představuje zlomek skutečné hodnoty výkonu. "Žádáme proto omezení rozsahu plně hrazených výkonů. A žádáme zrušení nesmyslné povinnosti nabízet přednostně péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění, která v podstatě již odporuje zákonem dané povinnosti pracovat podle moderních poznatků lékařské vědy," uvádí požadavky dopis, který má ČTK k dispozici.

Dopis dostali spolu s ministerstvem zdravotnictví také poslanci, senátoři, předsedové politických stran a ředitelé zdravotních pojišťoven. Součástí dopisu jsou grafy, kterými zubaři svá tvrzení o neudržitelné situaci v oboru stomatologie dokládají. Vyplývá z nich, že podíl peněz přidělený na zubní péči klesá.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ČTK řekla, že v reálných číslech vypadá situace jinak. Výdaje pojišťoven na zubní péči stouply z 9,93 miliardy v roce 2010 na 10,32 miliardy korun loni, pro příští rok zní návrh na 10,69 miliardy korun. "Dopis stomatologů vnímáme jako příspěvek do probíhajícího dohodovacího řízení. Ministerstvo do něj nezasahuje, dohodu stran bude respektovat a přenese ji do úhradové vyhlášky," uvedla.

Nahrávám...
Nahrávám...