dnes je 16.9.2024

Input:

Lékový ústav řeší asi 130 případů, kdy výrobce nehlásí dodávky léků

19.7.2024, Zdroj: ČTK

Hrozí jim pokuta až 20 milionů korun.

Praha 19. července

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) řeší asi 130 případů, kdy výrobce porušuje novou povinnost hlásit dodávky léčiv. Původní informaci o desítkách hlášení v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví (MZd) upřesnil ředitel SÚKL Tomáš Boráň. Hrozí jim pokuta až 20 milionů korun. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) novela, která zavedla nové povinnosti pro lékárny, distributory a výrobce léků, funguje dobře, řekl dnes novinářům. Lékárníci ale upozorňují právě na problémy s hlášením výpadků léků na poslední chvíli.

"Zásadní je zjistit, jestli je to jenom neznalost, nebo je to úmysl, a od toho se bude odvíjet řešení," uvedl Boráň. Dodal, že SÚKL plánuje posílit přestupkový tým, aby byly všechny podněty vyřešeny včas. Pozdní hlášení komplikuje situaci i lékárnám. "U hlášení výpadků v dodávkách ze strany výrobců se setkáváme s jejich pozdním nahlašováním, důvody a jejich oprávněnost posuzuje SÚKL," sdělil ve čtvrtek ČTK prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Podle výrobců ale okamžitým výpadkům zabránit zcela nelze a počítá s nimi i česká legislativa. "Žádný právní předpis nedokáže odstranit výpadky léků, na což jsme opakovaně upozorňovali. Výpadky mají vždy objektivní důvod a logicky nelze říct, že má kdokoliv stoprocentní kontrolu nad situací v horizontu příštích dvou a více měsíců," sdělil ČTK výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.

Označení léku lékovým ústavem jako omezeně dostupný podle Boráně znamená, že se situací kolem něj úřady zabývají. "Omezená dostupnost neříká, že léky nejsou, ale že jsou pod větším dohledem," uvedl ministrův náměstek Jakub Dvořáček. Lékař by si podle něj měl před vydáním receptu ideálně zkontrolovat, zda takový lék nepředepisuje. "I

Nahrávám...
Nahrávám...