dnes je 18.7.2024

Input:

Zdravotní pojištění bude mít náklady 530 mld Kč, ČLK kritizuje malý růst

20.6.2024, Zdroj: ČTK

Praha 19. června

V dohodovacím řízení s pojišťovnami o rozdělení 530 miliard korun z veřejného zdravotního pojištění v roce 2025 se zřejmě dohodnou jen zubaři a gynekologové. Na dotaz ČTK to po dnešním jednání vedení ministerstva zdravotnictví (MZd) s prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem řekl ředitel odboru regulace cen a úhrad MZd Tomáš Troch. Kubek kritizoval dubnové vládní usnesení, že systém má příští rok hospodařit vyrovnaně. Podle něj to neumožní pokrýt reálné náklady na péči.

Oficiálně dohodovací řízení mezi zdravotními pojišťovnami a 14 segmenty zdravotní péče končí ve čtvrtek. Podle Trocha je nepravděpodobné, že by se dohodlo více segmentů. Meziročně vzrostou očekávané příjmy systému o 22 miliard korun, reálně ale pojišťovny mají na nabídku nárůstu 12 miliard.

"Na nákladové straně je potřeba dorovnat deficit z loňského roku, který tvoří přes 10 miliard korun," vysvětlil Troch. "V okamžiku, kdy v letošním roce vyrovnáme deficit a zdravotní pojištění bude hospodařit vyrovnaně, tak příští rok celý růst příjmů bude možné alokovat do růstu nákladů," dodal.

Podle Kubka ale takový nárůst neumožní zdravotním pojišťovnám platit za péči reálné ceny a lékařům pokrýt náklady. Za nejhorší považuje situaci pro ambulantní specialisty. "Tuto finanční nerovnováhu by měla vláda urychleně řešit, a to buď zvýšením příjmů zdravotních pojišťoven nebo uvolněním jejich finančních rezerv, případně omezením rozsahu pojišťovnami hrazené péče," uvedl. Na dotaz ČTK dodal, že se s pojišťovnami dohodly právě gynekologie a stomatologie, kde si lidé už teď na péči připlácejí.

Podle vyjádření ředitele největší

Nahrávám...
Nahrávám...