dnes je 27.2.2024

Input:

Zdravotní pojištění skončí letos v propadu 0,4 mld. korun

24.2.2015, Zdroj: ČTK

Veřejné zdravotní pojištění skončí letos v mírném propadu 0,4 miliardy korun. Předpokládají to zdravotní pojišťovny ve zprávě, kterou dnes schválila vláda. V předchozích zprávách odhadovaly pojišťovny propad na letošní rok na 2,25 miliardy a na loňský rok na 1,34 miliardy. Letošní zpráva uvádí, že zdravotně pojistné plány byly schvalovány v době, kdy nebyla známa výsledná verze úhradové vyhlášky. Podle nejnovějších propočtů by tedy letošní saldo mohlo dosáhnout i mírně kladné hodnoty.

Celkové letošní příjmy systému jsou plánovány na 247,5 miliardy s meziročním nárůstem o 3,2 procenta, celkové výdaje na 247,92 miliardy s meziročním nárůstem o 2,8 procenta. Zaměstnanecké pojišťovny budou muset sáhnout do rezerv, Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) oproti původnímu plánu asi žádné nevytvoří.

"Vývoj systému bude v roce 2015 odrážet plnění vládních priorit, především zvýšení platů ve zdravotnictví a kompenzaci zrušených regulačních poplatků. I přes předpokládaný růst národního hospodářství a zvýšení platby státu se očekává mírně záporné saldo zhruba 0,4 miliardy," sdělil ČTK ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Propad je podle společné zprávy ministerstev zdravotnictví a financí v kontextu veřejných rozpočtu sice zanedbatelný, snižování rezerv pojišťoven ale v době růstu mezd a platů není

Nahrávám...
Nahrávám...