Vzdělání rodičů, jejich kouření doma a výskyt plísní v bytě mají zásadní vliv na úspěch léčby astmatu a alergií u dětí. Naopak přítomnost domácího zvířete vliv nemá. Vyplývá to ze studie, v níž bylo sledováno 6503 dětí ve věku pět, devět, 13 a 17 let. Výsledky zveřejnil Státní zdravotní ústav. Alergii má téměř třetina českých dětí, každé osmé má pylovou rýmu, každé deváté atopický ekzém a téměř deset procent malých pacientů má astma.
V rodinách, kde jsou oba rodiče vysokoškoláci nebo středoškoláci, bylo astma dobře léčeno, tedy "pod kontrolou" u 58,6 procenta pacientů, u dětí rodičů se vzděláním základním nebo vyučených, 45,9 procenta. Naopak nedostatečná kontrola byla u 23 procent astmatiků rodičů s nižším vzděláním a u 14 procent dětí vzdělanějších rodičů.
Vzdělanější matky v těhotenství méně kouřily a také kouření v bytě v jejich domácnostech bylo méně časté. Výměnu lůžkovin za antialergické provedly vzdělanější matky u dvou třetin astmatiků a u třetiny dětí s jinou alergickou diagnózou. V rodinách s nižším vzděláním matky byla výměna lůžkovin provedena jen u necelé poloviny astmatiků a méně než čtvrtiny jiných alergiků.
S alergií se léčí dlouhodobě čtvrtina pacientů, 42 procent podle potřeby. Výrazné omezení přináší léčba…