dnes je 21.6.2024

Input:

Vláda dostane normu zakazující vývoz léků, jež by chyběly v ČR

12.1.2016, Zdroj: ČTK

Léky na rakovinu, nemoci srdce a cév či neurologické přípravky, které by mohly chybět českým pacientům, se nebudou smět z Česka vyvážet. Zakázat to má novela, kterou ve středu projedná vláda, řekl dnes novinářům ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Ročně se v Česku distribuují léky za 70 miliard korun, z toho přípravky v hodnotě až pěti miliard končí v cizině.

Ministr připomněl, že české léky díky cenové regulaci patří k nejlevnějším v EU, i proto se stávají předmětem reexportů. Část obchodníků využívá rozdílu v ceně, léky prodají v cizině dráž.

Účinnost novely předpokládá ministerstvo v průběhu letošního roku. Ministerstvo spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv stanoví seznam klíčových léků, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví či životy pacientů a v minulosti už předmětem reexportu byly. Ty se vyvážet nebudou smět. Seznam zveřejní ministerstvo ve věstníku, který bude pravidelně aktualizován. Firmy, které chtějí vyvézt lék ze seznamu, budou muset 15 dní předem žádat o souhlas.

Novela nově zavádí sankce až 20 milionů korun nebo zákaz činnosti pro distributory až na dva roky, což se rovná jejich likvidaci. Ministerstvu také umožní reagovat neprodleně už na hrozící výpadek, dosavadní úprava umožňuje zakročit až při skutečných výpadcích. Nedostupnost léků řešilo ministerstvo několikrát, vydalo například zákaz reexportu léků Antabus,

Nahrávám...
Nahrávám...