dnes je 26.5.2024

Input:

Vánoce mohou ve zdraví zvládnout i diabetici, dodrží-li režim

14.12.2015, Zdroj: ČTK

Vánoce spojené s nabídkou cukroví a dobrého jídla mohou ve zdraví zvládnout i diabetici. Stačí, když budou dodržovat svůj obvyklý jídelní režim. Cukroví si mohou dopřát výjimečně a jen pár kousků. Zásadní je, aby si sestavili jídelní plán a dodržovali ho, radí odborníci na webových stránkách Deník diabetika.

V Česku žije kolem milionu diabetiků, léčí se 860.000. Zbytek o své nemoci ještě neví. Prvním projevem vysoké hladiny cukru v krvi, a tedy poškození cév, může být až infarkt či mrtvice.

Diabetici, u nichž se léčbou daří hladinu cukru držet v normě, musejí i o svátcích být v jídle disciplinovaní. Předem by si měli vytvořit stravovací plán. Pomůže jim v tom, aby bez rozmyslu nesnědli vše, co se objeví na stole. V plánu by mělo být zapsané i maximální množství alkoholu, jež diabetik hodlá vypít. Při stanovení jeho množství musí počítat s tím, že alkoholické nápoje mívají vysokou energetickou hodnotu.

Stravovací plán by si diabetik měl tvořit v době, kdy je sytý, hlad může negativně ovlivnit úsudek, upozorňují lékaři. O plánu by měla vědět rodina, aby diabetika v jeho dodržování podpořila.

Lékaři varují diabetiky před hladověním o Vánocích, právě

Nahrávám...
Nahrávám...