dnes je 26.5.2024

Input:

V ČR chybějí ambulance pro lidi bez domova, varovala Armáda spásy

21.10.2015, Zdroj: ČTK

V Česku chybějí ambulantní zdravotní centra pro lidi bez domova, varovali dnes představitelé Armády spásy. Podle nich zůstaly vládní plány ohledně zdravotní péče o bezdomovce jen na papíře. V zemi žije na 30.000 bezdomovců, všichni trpí nějakým zdravotním neduhem a péči by potřebovali, uvedli zástupci občanského sdružení. Podle nich dosud nevznikla například ani centra duševního zdraví, kde by pomoc našli také bezdomovci. Péče o bezdomovce stále není zařazena ani do výuky na lékařských fakultách.

Armáda spásy poskytuje ve třech ošetřovnách v Praze, Brně a Ostravě péči ročně 5000 bezdomovců. Péči zajišťují i další charitativní organizace, bezdomovce s akutními obtížemi musí podle platného zákona ošetřit každé zdravotnické zařízení, praxe však bývá mnohdy jiná.

"Podle našeho přesvědčení chybí v Česku dostatečná zdravotní péče pro lidi bez domova. Jejich zdravotní stav se tím dál zhoršuje, protože neexistuje prevence ani léčení včas. Zůstávají pak v daleko horším stavu a potřebují možná i nákladnější péči, aby se z toho mohli dostat," řekl novinářům národní ředitel sociálních služeb Armády spásy Jan F. Krupa.

Ošetření v běžných ambulancích bývá pro bezdomovce problém, mnozí lékaři je v čekárnách neradi vidí, zápachem a vzhledem odrazují pacienty. Lékaři také přiznávají, že s bezdomovcem je víc práce, komunikace zabere víc času. V nemocnicích sice akutní případy vždy přijmou, problém nastává při propuštění s následnou péči, kterou bezdomovci na

Nahrávám...
Nahrávám...