dnes je 26.5.2024

Input:

Třetina lidí by podle průzkumu první pomoc neposkytla, bojí se

19.3.2015, Zdroj: ČTK

Jen 14 procent Čechů podle průzkumu věří, že zvládne poskytnout první pomoc. O záchranu by se raději nepokoušelo 31 procent lidí, a to prý hlavně proto, že by mohli pacientovi ublížit. Podle ředitele středočeské záchranky Martina Houdka by se ale lidé neměli bát první pomoc poskytnout. S případy, kdy by laik svou pomocí pacientovi výrazně ublížil, se záchranáři v praxi nesetkávají. Může se stát, že pomáhající při oživování zláme pacientovi žebro, ovšem za cenu záchrany života, řekl dnes Houdek novinářům.

Podle průzkumu z přelomu února a března, v němž odpovídalo 1044 lidí, má přímou zkušenost s poskytováním první pomoci 22 procent respondentů. Strach z toho, že pomoc nezvládnou a pacient zemře, má 82 procent lidí a nákazy od pacienta při ošetřování se bojí 63 procent dotázaných.

I přes silné obavy by se snažilo první pomoc poskytnout 63 procent lidí. Pokud zavolají na linku 155, dispečerka jim při záchraně radí krok za krokem, co dělat, než dorazí záchranka. Jen jedno procento lidí v průzkumu přiznalo, že první pomoc vůbec neposkytli, ani nezavolali záchranku.

Podle

Nahrávám...
Nahrávám...