Téměř polovina antibiotik je podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty užita k léčbě zbytečně. Stoupá tím odolnost bakterií vůči antibiotikům, roste nemocnost, úmrtnost i náklady zdravotních pojišťoven, upozornil Valenta při příležitosti dnes zahájeného Evropského antibiotického týdne. Spotřeba antibiotik narostla v Česku v ambulancích mezi lety 1989 až 2014 téměř o čtvrtinu. Země je nad polovinou evropského žebříčku spotřeby s tendencí propadat se níž.
Valenta vyzval k uvážlivému užívání antibiotik, což je téma i letošního Evropského antibiotického dne připadajícího na 18. listopadu. Pacienti by měli být v kampani obeznámeni s riziky spojenými s nadbytečným užíváním antibiotik a měli by vědět, že antibiotika nezabírají na virové infekce, například na chřipku a nachlazení. "Řada pacientů nevyužívaná antibiotika neodevzdá v lékárně a při nejbližším onemocnění je použije. Tím právě se posiluje antibiotická rezistence," vysvětlil.
"Česko je v lepším prostředku EU. Jsou jižní země, kde spotřeba je výrazně vysoká, tam mají velkou zálibu využívat antibiotika na mnoho nemocí. Druhý pól jsou severské země, kde mají nízkou spotřebu a dělají vše pro to, aby se ještě snižovala," řekl národní koordinátor spotřeby antibiotik Jiří Vlček.
Ocenil, že v ČR jsou antibiotika jen na předpis, což jinde není běžné. Podle dostupných dat užila antibiotika bez předpisu polovina lidí v Jemenu, 44 procent v Uzbekistánu a 85 procent v Rusku. V Česku přiznalo samoléčbu antibiotiky 1,7 procenta lidí, doma je má 7,5 procenta, chce se jimi léčit 16,9 procenta a dětem by je dala dvě procenta lidí.
Vedoucí české kanceláře Světové zdravotnické organizace Alena Šteflová uvedla, že ve státech EU umírá ročně až 25.000 pacientů v důsledku rezistencí. Běžná antibiotika už jim nezabírají, neúčinné jsou ale už i některé speciální přípravky. Léčba se kvůli nutnosti využít dražší antibiotika až stokrát prodraží, připomněla odbornice. "Začíná už být problém nalézt účinné antibiotikum i na některé běžné infekce," shrnula.
Vlček doplnil, že úspěšné severské země vedou řadou opatření lékaře k tomu, aby podávali antibiotika úměrně zdravotnímu stavu pacienta.
Česko má síť antibiotických center v nemocnicích, což podle Vlčka nemá ani každá země v Evropě. "Sleduje se citlivost k různým bakteriálním infekcím a definují se antibiotika, která by měla být používána jenom pro některé případy," uvedl. Ambulance užívají CRP rychlotesty, jež ukážou, zda je nutné nasadit antibiotika. Využívají je hlavně pediatři, i proto se podařilo dosavadní vysokou spotřebu u dětí snížit.
Cílem letošní evropské kampaně je ukázat, že každý je nějakým způsobem za situaci zodpovědný - zdravotníci, kteří léky…