dnes je 13.4.2024

Input:

Soukromé protonové centrum využívá moderní, ale drahou metodu

20.11.2014, Zdroj: Verlag Dashöfer

Výběr informací o pražském protonovém centru, které k léčbě nádorů využívá vysoce přesnou a šetrnou, podle kritiků ale drahou metodu protonového záření. (Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) dnes oznámila, že s centrem končí spolupráci a začne klienty s rakovinou posílat na ozáření protony do Mnichova):

 - Protonovou léčbu schválil americký regulační úřad FDA v roce 1988. Ve světě se používá od roku 1992.
    - Pražské centrum na Bulovce, vybudované za 3,5 miliardy korun, je teprve pátým centrem v Evropě. Otevřeno bylo koncem roku 2012.
    - Podle údajů, které na konci července 2014 zjistila ČTK, protonové centrum loni léčilo 120 pacientů. Aktuální počet už přesáhl 300; pacienti jsou z celkem 22 zemí.
    - Centrum může léčit až 2500 nemocných ročně.
    - Disponuje pěti ozařovnami včetně místnosti pro ozařování očních nádorů, používá nejmodernější techniku aktivního skenování nádorů.
    - Pražské centrum má v diagnostickém vybavení také počítačovou tomografii, magnetickou rezonanci, spojené vyšetření počítačovou tomografií a pozitron emisní tomografií.
    - Kvalita péče podle webu centra odpovídá nejpřísnějším mezinárodním standardům.
    - Centrum spolupracuje s 1. lékařskou fakultou UK, Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT a dalšími institucemi.
    - Protonové záření má největší přínos v léčbě nádorů v blízkosti rizikových struktur, jako jsou nádory mozku, hlavy a krku, nádory očí, nádory u dětí, plic, či nádory slinivky břišní.
    - Hlavní předností protonového svazku je to, že největší část energie předá výhradně nádorové tkáni, šetří tak zdravé tkáně kolem.
    - Majitelem centra je de facto Erste Group Immorent; skupina vstoupila do projektu poté, co bratři Pavel a Václav Laštovkovi získali smlouvu o smlouvě budoucí. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) měla po dobu 15 let platit miliardu korun ročně za léčení 1650 lidí.
    - Smlouvu o smlouvě budoucí

Nahrávám...
Nahrávám...