dnes je 21.6.2024

Input:

Soud začne řešit zmanipulované zakázky Nemocnice Na Homolce

8.1.2016, Zdroj: ČTK

Pražský městský soud začne v pondělí rozplétat kauzu manipulace s veřejnými zakázkami Nemocnice Na Homolce, v které figuruje její bývalý šéf Vladimír Dbalý, náměstek Michal Toběrný a dalších pět lidí. Žaloba je viní z manipulace dvou zakázek - tendru na digitalizaci chorobopisů za 146 milionů korun a nákupu Leksellova gama nože za 140 milionů korun. Dbalý měl podle obžaloby z obou zmanipulovaných tendrů majetkový prospěch, do jeho kapsy šlo přes 27 milionů korun. ČTK má obžalobu k dispozici.

Tendr na digitalizaci 75 milionů papírových chorobopisů začal v roce 2009. Kromě Dbalého a Toběrného v této části kauzy figuruje tehdejší úředník ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek a předseda představenstva společnosti HOLTE MEDICAL Petr Kutil.

Tato čtveřice podle obžaloby vymyslela plán, že zakázku získá nastrčená firma, kterou budou ovládat, a zakázku provede subdodavatel za výrazně nižší cenu než z tendru. "Rozdíl mezi touto částkou a částkou skutečně vyplacenou Nemocnicí Na Homolce vyvedou na další spřízněné společnosti jako platbu za fiktivní plnění, aby zastřeli původ těchto peněz a následně je z účtů těchto společností nechají vybrat a rozdělí si je," napsal do obžaloby státní zástupce Zdeněk Matula.

Dalším obviněným je Kutilův známý Tomáš Kadlec, který se stal jediným jednatelem nastrčené firmy DISOL. Dbalý s Toběrným byli členové výběrové komise a při otevírání obálek s nabídkami zjistili, že nastrčená firma má soupeře s ekonomicky výhodnější nabídkou.

Obžalovaní se proto podle Matuly rozhodli, že lepší nabídku z tendru vyřadí pro údajné nesplnění zadávacích podmínek. Jejich plán vyšel a podle obžaloby tím nemocnici vznikla škoda nejméně 57 milionů korun. DISOL totiž dostala za zakázku zaplaceno přes 150 milionů, firma ICZ mohla dle spisu stejnou práci udělat za necelých 94 milionů. Nemocnici tak podle žalobce vznikla škoda

Nahrávám...
Nahrávám...