dnes je 26.5.2024

Input:

Sobotka: Platy zdravotníků by měly růst rychleji, aby neodcházeli

19.11.2015, Zdroj: ČTK

Výdělek zdravotníků by měl růst rychleji, aby české zdravotnictví bylo schopno konkurovat a sestry a lékaři neodcházeli do ciziny. Kvůli tomu bude nutné zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění. Na celostátní poradě odborářů z nemocnic to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj není v Česku prostor na rušení nemocnic. Odbory upozorňují na nedostatek personálu ve zdravotnických zařízeních. Varují před další vlnou odchodů do zahraničí a zhoršením péče.

"Máme za sousedy Rakousko a Německo, to je velká mzdová konkurence... Musíme přesvědčit naše partnery ve vládě - a zatím se nám to nepodařilo, že růst platů má své důvody a ve zdravotnictví by měl být rychlejší. Němci vedou v češtině kampaně a lákají střední zdravotnický personál. Pokud nebudeme schopni konkurovat, máme velký problém," uvedl Sobotka.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že výdělek českého lékaře odpovídá pětině příjmu německého doktora. Na Slovensku by se nyní měl také zvednout plat sester o několik set eur, uvedli odboráři.

Kvůli vyššímu odměňování je nutné podle Sobotky zvýšit i platby státu do zdravotního pojištění za děti, studenty či seniory. Do systému by tak přiteklo víc peněz. Nyní stát odvádí měsíčně za osobu 845 korun, od ledna bude dávat 870 korun. Odvody zaměstnanců, zaměstnavatelů i lidí bez práce jsou výrazně vyšší. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) novinářům řekl, že situaci znovu prověří a bude zvýšení navrhovat. Podotkl, že to má vláda i ve svém prohlášení.

Platy ve zdravotnictví se

Nahrávám...
Nahrávám...