dnes je 2.3.2024

Input:

Smlouvy s protonovým centrem podepsaly další pojišťovny

23.1.2015, Zdroj: ČTK

Smlouvy na protonovou léčbu podepsaly s pražským protonovým centrem po Vojenské zdravotní pojišťovně také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna a Oborová zdravotní pojišťovna. Ostatní tři zaměstnanecké pojišťovny s ním o smlouvě jednají, sdělil dnes ČTK důvěryhodný zdroj. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) na návrh smlouvy od centra podle mluvčího marně čeká od prosince. Mluvčí centra Iva Taťounová podpisy smluv a jednání o dalších ČTK následně potvrdila.

Centrum prohrálo s VZP spor o platnost smlouvy o smlouvě budoucí, na léčení posílala VZP do pražského centra pacienty stejně jako ostatní pojišťovny i bez smlouvy. Po razantním navýšení ceny ke konci loňského roku začala VZP posílat pacienty do Mnichova.

V roce 2013 uzavřela smlouvu s protonovým centrem Vojenská zdravotní pojišťovna. Ostatní vyčkávaly a léčbu pacientů hradily individuálně. I bez smlouvy ji tak dostal každý nemocný, kterému ji doporučili odborníci z komplexního onkologického centra.

"Dva miliony klientů České průmyslové zdravotní pojišťovny a Oborové zdravotní pojišťovny mají podpisem smlouvy jistotu, že v případě potřeby budou léčeni moderní bezpečnou a šetrnou ozařovací metodou," uvedla Taťounová. Klasické ozařování je spojeno s léčbou nežádoucích účinků, což výdaje na léčbu zvyšuje. "Pojišťovny uspoří výdaje, které by musely vydávat na léčbu sekundárních projevů ozáření. Další finanční prostředky šetří díky výhodným smluvním podmínkám," dodala.

"VZP už dva týdny marně čeká na návrh smlouvy od pražského protonového centra, jednání se protahuje," řekl její mluvčí Oldřich Tichý ČTK. Podle domluvy mělo centrum předložit návrh smlouvy v prvním lednovém týdnu.

Podle Taťounové ale na prosincovém jednání sdělil ředitel VZP Zdeněk Kabátek, že nemá mandát správní rady jednat o nových podmínkách. "Pokud správní rada udělí panu řediteli mandát k jednání, je protonové centrum připraveno uzavřít smlouvu s VZP za stejných podmínek jako se zaměstnaneckými pojišťovnami," uvedla.

Mluvčí Zdravotní

Nahrávám...
Nahrávám...