dnes je 26.5.2024

Input:

Senát zaměstnaly spory o povinné očkování a ochranu před hlukem

18.6.2015, Zdroj: ČTK

Senát dnes zaměstnaly spory o povinné očkování dětí. Jeho odpůrci chtějí zrušit alespoň půlmilionovou sankcí za nepřijetí neúplně očkovaných dětí do mateřských škol. Zastánci argumentovali tím, že očkování je nezbytné pro kolektivní imunitu i pro ochranu samotných dětí. Rozhodování senátoři odložili až na dobu po polední přestávce. Senátoři se dnes přeli také o dopady novely ochrany veřejného zdraví před hlukem.

Proti navrhovanému vynucování povinného očkování se postavila mimo jiné místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL a nezávislých. Podle ní stát přistupuje k rodičům ve stylu "Milí rodiče, když nedáte dítě kompletně očkovat, a neptejte se proč, protože tomu stejně nerozumíte, tak vám jej nepřijmeme do školky. Do základní školy už nekompletně očkované dítě dejte, protože povinnost základního vzdělání je pro nás důležitější. Ale zapomeňte na školy v přírodě či dětské tábory."

Horská také uvedla, že podle novely by očkování hlídali ředitelé školek a škol pod hrozbou půlmilionové pokuty. Místopředsedkyně připomněla, že do školek se nedostanou děti, které nemají všech devět povinných vakcín. Podle Horské je to ale v rozporu s tím, že jeden rok školky je povinný.

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka

Nahrávám...
Nahrávám...