dnes je 4.12.2024

Input:

Příliš mnoho práce škodí srdci

7.10.2015, Zdroj: ČTK/Corriere della Sera

Pokud pracujete více než je týdenní průměr, vystavujete se vyššími riziku srdečních onemocnění. Nejlépe je nepřekračovat 35 až 40 hodin týdně, jak ukazuje studie vědců z londýnské univerzity UCL. Jak ale odmítnout práci přesčas v dnešní době, kdy je málo volných pracovních míst a kdo práci má, dělá všechno pro to, aby si ji udržel? Rozhodně je lepší se nepřepínat: jestliže pracujete více než 55 hodin týdně, zvyšuje se o deset až 33 procent pravděpodobnost, že onemocníte koronárními chorobami nebo dostanete infarkt.

Vědci z londýnské UCL tomuto tématu věnovali obsáhlou studii, kterou zveřejnil časopis Lancet. V první fázi analyzovali údaje z 25 již publikovaných i nepublikovaných studií, které se zabývaly sledováním více než 600.000 evropských, amerických a australských mužů a žen po dobu více než osmi let. Autoři studie porovnávali počet týdně odpracovaných hodin s pravděpodobností onemocnění srdce. Potvrdili to, co se už dříve předpokládalo: příliš mnoho práce škodí.   

Bez ohledu na takové faktory jako je věk, pohlaví či sociální situace má ten, kdo tráví v zaměstnání více než 55 hodin týdně nebo pracuje více než devět či deset hodin denně včetně sobot, o zhruba 13 procent vyšší riziko koronárních nemocí než běžný zaměstnanec. Tedy takový, který pracuje osm hodin denně pět dní v týdnu.

Podobné, avšak ještě více alarmující výsledky se ukázaly ve druhé fázi, kdy vědci analyzovali 17 předešlých bádání týkajících se zhruba 530.000 osob. Ty byly sledovány v průměru sedm let, kdy se hodnotily účinky nadměrného pracovního vytížení na infarkt. I když se přihlíželo i k dalším faktorům, které zvyšují riziko

Nahrávám...
Nahrávám...