dnes je 26.5.2024

Input:

Po operační léčbě obezity si nižší váhu udrží až 70 pct. lidí

20.10.2015, Zdroj: Verlag Dashöfer

Operační léčbu obezity podstupuje v Česku ročně 1500 lidí. Pokud zároveň upraví jídelníček a mají dostatek pohybu, podaří se až 70 procentům zhubnout a nižší váhu si držet i za pět let od operace. V tom je zásadní rozdíl oproti hubnutí jen dietou a pohybem, kde úspěšnost podle velkých studií je pouze deset procent, řekla dnes novinářům internistka a obezitoložka Dita Pichlerová.

Podle průzkumu je v ČR obézních 23 procent mužů a 22 procent žen. Více než lidi s normální váhou je ohrožují nemoci srdce a cév, včetně vysokého tlaku a cholesterolu, ztukovatění jater, choroby žlučníku, problémy s pohybovým aparátem, psychické poruchy a poruchy sexuality a také řada nádorů, například gynekologických, trávicího traktu či ledvin.

Pichlerová připomněla, že naprosto zásadní úlohu má obezita v rozvoji cukrovky druhého typu, kila navíc má přes 80 procent diabetiků. U obézních diabetiků také stoupá úmrtnost, například těžce obézní mladí muži umírají až 12krát častěji než jejich vrstevníci s normální váhou.

Bariatrická chirurgie pacientům pomáhá zbavit se kil navíc a je důležitou léčebnou metodou i u diabetiků. Po operaci se u nich změní hladiny určitých látek v těle, které hubnutí

Nahrávám...
Nahrávám...