dnes je 27.2.2024

Input:

Pacientů s chronickým zánětem střev přibývá,centra zdarma vyšetří

11.5.2015, Zdroj: ČTK

Pacientů s chronickým zánětem střev (IBD) v Česku přibývá, mezi roky 2005 a 2012 stouply jejich počty ze 30.000 na 42.000. Sdružení Pacienti IBD proto ve spolupráci s pěti specializovanými centry pro střevní záněty pořádá v pátek 29. května osvětovou akci "Dej si střeva dohromady", kdy si lide budou moci zdarma zkonzultovat zdravotní stav s gastroenterologem.

Nemoc nejčastěji zasahuje mladé lidi do 35 let, nevyhýbá se ale ani kojencům a předškolákům. Klíčová je včasná diagnóza a zahájení léčby.

Akce se koná v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Plzni. "Chceme podpořit hlavně mladé lidi, aby se nestyděli zkonzultovat své zdravotní potíže s odborníkem a v případě potřeby se s ním dohodli na dalším léčebném postupu," sdělila ČTK Lucie Laštíková z organizace Pacienti IBD. Seznam zapojených center je na www.dejsistrevadohromady.cz.

Na vyšetření by podle vedoucího brněnského centra IBD docenta Vladimíra Zbořila měl pomýšlet člověk v případě, že chodí příliš často na toaletu, hubne, má teplotu a bolesti břicha.

"Pacienta u nás čeká několik vyšetření - od zhodnocení rodinné anamnézy a klinických projevů přes laboratorní testy, kdy se zjišťuje krevní

Nahrávám...
Nahrávám...