dnes je 27.2.2024

Input:

Onkologové odmítli zveřejňování spolupráce lékařů s firmami

28.1.2015, Zdroj: ČTK

Česká onkologická společnost odmítla projekt Asociace inovativních farmaceutických firem (AIFP) na zveřejňování spolupráce jednotlivých lékařů s firmami na internetu. Od pololetí by si pacienti mohli vyhledávat na webu transparentní spolupráce, zda jejich lékař spolupracuje s výrobci léků, jezdí s jejich finančním příspěvkem na kongresy a jakou částku za rok získal. Podle výboru společnosti projekt zavádí princip předpokládané viny a je "zavádějící až neblahý".

"Jako nepravdivé odmítáme tvrzení, že spolupráce mezi lékaři a průmyslem vytváří potenciál pro střet zájmů. Ten vytvářejí konkrétní osoby, nikoli obecně komunikace nebo spolupráce," řekl ČTK předseda onkologů profesor Jiří Vorlíček. Vadí mu, že lékaři jsou automaticky považováni za zkorumpované a vše, co dělají, by mělo být na internetu. "Pokud firmy podplácejí lékaře, měly by si to hlídat především firmy samy," zdůraznil.
Projekt představil výboru onkologů minulý týden ředitel AIFP Jakub Dvořáček a zaštítil ho ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), který v něm vidí šanci na zprůhlednění toků peněz ve zdravotnictví.

Tři desítky členských organizací AIFP se podle Dvořáčka nedopouští excesů

Nahrávám...
Nahrávám...