dnes je 27.7.2024

Input:

Odolnost vůči antibiotikům považuje WHO za globální krizi

18.11.2015, Zdroj: ČTK

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes označila odolnost vůči antibiotikům za globální zdravotnickou krizi a vyzvala k zesílenému boji proti tomuto jevu. Ročně umírá na 700.000 lidí kvůli neúčinnosti antibiotik vůči bakteriím. Antibiotika se stávají neúčinnými, když se bakterie geneticky pozmění tak, že jim léky nemohou ublížit.

"Rostoucí rezistence vůči antibiotikům je globální zdravotnickou krizí," prohlásila dnes generální ředitelka WHO Margaret Chanová. "Dosáhla ve všech částech světa nebezpečných rozměrů," dodala šéfka WHO na úvod prvního celosvětového antibiotického týdne, který bude trvat až do 22. listopadu.

Vlády ale podle Chanové už chápou, že boj proti odolnosti vůči antibiotikům je "jednou z největších výzev pro zdravotnictví". "Odolnost ohrožuje naši schopnost vypořádat se s infekčními nemocemi a maří medicínský pokrok," dodala Chanová.

Chanová dále zdůraznila, že mnoho lidí stále není informováno o tom, jak odolnost vůči antibiotikům vzniká a co je možné proti ní dělat. Vyplývá to i z dnes zveřejněného průzkumu WHO mezi 10.000 respondenty z 12 zemí reprezentujících všechny světové regiony.

V průzkumu uvedlo 64 procent dotázaných, že si jsou nebezpečí odolnosti vůči antibiotikům vědomi, ale rovněž 64 procent vyjádřilo názor, že antibiotiky lze léčit onemocnění z nachlazení vyvolaná viry. To ale není pravda.

Dvaatřicet procent dotázaných řeklo, že užívání antibiotik lze ukončit, jakmile se člověk cítí lépe, a nikoli až po

Nahrávám...
Nahrávám...