dnes je 26.5.2024

Input:

Odbory žádají víc peněz pro zdravotníky, v nemocnicích chybějí

19.11.2015, Zdroj: ČTK

Odbory požadují po vládě víc peněz pro zdravotnictví a zlepšení pracovních podmínek zdravotníků i změny v jejich odměňování. Žádají srovnání výdělků ve státních a soukromých nemocnicích, kde lidé dostávají méně. Předáci upozorňují na nedostatek personálu v nemocnicích. Varují před dalším úbytkem sester i lékařů. Odboráři z nemocnic z celé země to dnes řekli v Praze na své poradě. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) se ve zdravotnictví plýtvá a je nutné ho restrukturalizovat. Znovu kritizoval ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD).

"V nemocnicích je zdravotníků stále méně, nakládá se na ně stále víc práce. Lidé zvažují, že by ze zdravotnictví odešli. Mladí nenastupují, protože už v průběhu vysoké školy řada z nich uzavře kontrakt se zahraničními nemocnicemi," uvedla šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní je personál poddimenzovaný ve všech nemocnicích, někde se zavírají oddělení. Nejhorší je situace v krajských a soukromých zařízeních, které mají nižší úhrady, dodala odborářka.

Odbory žádají srovnání odměňování ve veřejných a soukromých nemocnicích a zavedení pravidel odměňování i do privátních zařízení. Platit by v nich měly stejné tarify. V soukromých zařízeních jsou výdělky nižší, pracovníci v nich vždy přidáno nedostanou. "Všechny nemocnice mají peníze z veřejného zdravotního pojištění. Chceme zavedení platů ve všech nemocnicích," uvedla Žitníková. Podle ní se plat sester ve veřejných a soukromých zařízeních liší až o 6000 korun.

Babiš přislíbil, že ANO

Nahrávám...
Nahrávám...