dnes je 14.4.2024

Input:

Oběti i vítězové: Z eboly někteří i profitují

3.10.2014, Zdroj: ČTK/DPA

Heineken plánoval růst také v Libérii. "Open Your World" (Otevři svůj svět) stálo na reklamních plakátech nizozemského pivovaru. Vše je teď ale jinak: Ebola zemi izolovala, stejně tak Sierru Leone a Guineu. Většina leteckých společností se těmto třem zemím vyhýbá, zahraniční obchod se zhroutil, zemědělská výroba stojí těsně před kolapsem, píše agentura DPA.

Světová banka a Mezinárodní měnový fond se obávají katastrofálního propadu hospodářství a obchodu v těchto beztak již ekonomicky slabých západoafrických zemích. Jen v Libérii by mohl hrubý domácí produkt v příštím roce klesnout o více než deset procent, v Sieře Leone téměř o devět a v Guineji o 2,3 procenta.

Liberijský ministr obchodu Axel Addy požaduje rychlejší mezinárodní pomoc v boji s ebolou. "Závodíme s časem," říká. Epidemie už prý zasáhla všechna odvětví hospodářství, které loni rostlo ještě o osm procent. Vývoz dvou hlavních komodit, železné rudy a surového kaučuku, se téměř zastavil. Ohrožené je také zásobování základními potravinami. Zásoby rýže by mohly dojít už na konci listopadu.

Podobná je situace v Sieře Leone. V rozsáhlých oblastech země byly vyhlášeny karanténní zóny. Žijí v nich více než dva miliony lidí. Zemědělci tak na mnoha místech nemohou dopravit své zboží na trhy nebo do prodejen. "Jsou to věci, které se rychle kazí, a když je nebudeme moci prodávat, tak brzy nebudeme mít co jíst ani my," říká farmářka Kadiatu Kamaraová z izolovaného okresu Port Loko. "Jsme na dně, tu trocha jídla, kterou ještě máme, brzy spotřebujeme," stěžuje si majitel malého obchodu Alhaji Mansaray.

Krize způsobená epidemií eboly nemá ale jen poražené. V Nigérii, s více než 170 miliony obyvatel nejlidnatější zemi Afriky, zažívají kvůli ebole obrovský boom

Nahrávám...
Nahrávám...