Pacienti s rakovinou močového měchýře jsou díky nové léčbě méně ohroženi opakováním zhoubné nemoci. Systém Synergo, který je v Česku dostupný od loňského prosince, je může uchránit také před úplným odstraněním měchýře. ČTK to řekl předseda České urologické společnosti Marek Babjuk, který výsledky studií nové metody označil za velmi nadějné. V Česku bylo v letech 2009 až 2013 hlášeno ročně v průměru 1622 případů rakoviny měchýře u mužů a 576 u žen. U mužů je to šestý nejčastější zhoubný nádor, u žen 13.
Základem léčby rakoviny močového měchýře je endoskopické odstranění nádoru přes močovou trubici. Až u 80 procent pacientů se ale časem nádor vrací, v některých případech dokonce i v horší podobě. Nádor může ohrozit pacienta na životě, proto lékaři volí radikální řešení - odstranění celého měchýře. Tomu se podle profesora Babjuka mohou nyní pacienti vyhnout.
"Jednou z možností snížení rizika dalšího nádoru je opakované podání cytostatika přímo do močového měchýře, které provádíme v přesně daných intervalech," popsal hlavní lékař kliniky Uroklinikum, která disponuje…