dnes je 27.7.2024

Input:

Nemocnice zakazují kvůli chřipce návštěvy,zavlečou ji zdravotníci

11.2.2015, Zdroj: ČTK

V chřipkové epidemii zakazují nemocnice návštěvy, infekci tam ale mohou zavléct sami lékaři a sestry. Očkuje se jich totiž málo, jen mezi čtyřmi až sedmi procenty, zatímco například v USA se očkuje přes polovinu zdravotníků a v některých nemocnicích až 98 procent. Ministerstvo zdravotnictví nechystá povinné očkování proti chřipce pro lékaře a sestry, podle epidemiologa a garanta sítě očkovacích center docenta Rastislava Maďara by ale povinné mělo být.

"Zákonná norma u nás není, očkování ale může požadovat vedení nemocnice minimálně u těch zdravotníků, kteří se pohybují na vysoce rizikových pracovištích, kde jsou pacienti po operacích, s těžkými poruchami imunity, na onkologii, JIP či ARO," řekl dnes Maďar ČTK.

Připomněl, že v očkovacích centrech jsou povinně očkováni všichni lékaři i sestry. Vysoko nad průměrem je s 16 procenty očkovaných zdravotníků, z toho na infekční klinice až s 20 procenty, pražská Nemocnice Na Bulovce.

Pokud zaměstnavatel očkování nařídí, tak ho i uhradí. Investice se nemocnici vyplatí. Očkovat by se měli zdravotníci také v LDN, domovech seniorů, ale i praktičtí lékaři, protože i oni mohou nakazit pacienty.

"Klíčovým indikátorem jsou sestřičky, které jsou nejčastěji v kontaktu s pacientem. První onemocní, zůstanou doma. Další už doma zůstat nemůžou, protože by se muselo zavřít oddělení. S virózou docházejí do práce, mají sice roušku, ale ta má časově omezený účinek," popsal Maďar.

Zdravotníci přes své vzdělání podléhají podle Maďara pověrám a předsudkům spojeným s očkováním jako obecná populace. "Celý rok se obětují pro nemocné, slouží od pátku do pondělí, a potom takto zbytečně ohrožují ty nejrizikovější pacienty na životě," řekl.

Některé nemocnice v USA požadují očkování povinně, když zdravotník odmítne, může si jít hledat zaměstnání jinde. V českých

Nahrávám...
Nahrávám...