dnes je 18.7.2024

Input:

Nadměrná spotřeba soli zabíjí

22.8.2014, Zdroj: ČTK/Corriere della Sera

Průměrná spotřeba soli na naší planetě je téměř dvojnásobkem toho, co doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Jen ve Spojených státech má nadměrná konzumace soli na svědomí 58.000 lidských životů ročně, píše italský deník Corriere della Sera.

Ve světě ročně zemře kvůli nadměrné konzumaci soli 1,65 milionu lidí. Na vině je sodík, klíčový prvek soli, jehož zkonzumujeme téměř dvakrát tolik, než je maximální dávka doporučená WHO. Jeho spotřeba činí v průměru 3,95 gramu na den, zatímco bychom ho měli zkonzumovat nejvýše dva gramy, to jest dávka odpovídající asi pěti gramům kuchyňské soli.

Smrtící účinky nadměrné spotřeby soli analyzovali autoři studie zveřejněné v časopise The New England Journal of Medicine na základě výzkumu spotřeby soli ve 187 zemích světa.
Studie ukázala, že nadměrná spotřeba soli způsobí ve Spojených státech ročně 58.000 úmrtí na kardiovaskulární choroby. Autoři však bijí na poplach zejména pokud jde o rozvojové země: čtyři z pěti úmrtí v oblastech s nízkými či středními příjmy lze podle nich přičítat nadměrným dávkám soli. Není však na světě regionu, který by to se solí nepřeháněl: v subsaharské Africe se konzumuje denně v průměru 2,18 gramu sodíku, ve střední Asii 5,51 gramu.

"Je známo, že vysoká spotřeba sodíku zvyšuje krevní tlak, který je hlavním

Nahrávám...
Nahrávám...