dnes je 27.7.2024

Input:

MZd spustila aplikaci EZkarta, úřad zodpovědný za digitalizaci ji kritizuje

18.3.2024, Zdroj: ČTK

Aplikace EZkarta vznikla úpravami "covidové" aplikace Tečka, kterou si stáhlo skoro sedm milionů lidí.

Praha 18. března

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) spustilo mobilní aplikaci EZkarta, ke stažení je dostupná pro operační systém Android a pro iPhony. Stejnou funkci má Portál občana, hodnota nové aplikace je diskutabilní, píše v připomínkách k zákonu o elektronizaci zdravotnictví, který ji zavádí, úřad místopředsedy vlády pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti). Před předložením zákona k připomínkám podle něj MZd návrh s Digitální informační agenturou (DIA), která je ústředním koordinačním místem digitalizace, nekonzultovalo. Podle mluvčího MZd Ondřeje Jakoba konzultace s DIA probíhaly, v současné době ji s DIA koordinuje. Oficiálně MZd aplikaci novinářům přestaví ve středu, na tiskové konferenci bude i ředitel DIA Martin Mesršmíd.

Aplikace EZkarta vznikla úpravami "covidové" aplikace Tečka, kterou si stáhlo skoro sedm milionů lidí. Sloužila k prokázání negativního testu, prodělání nemoci nebo očkování. Právě údaje o očkování proti různým nemocem jsou první funkcí EZkarty. Po přihlášení například prostřednictvím bankovní identity vidí uživatel seznam očkování za poslední rok nebo výsledky testů na covid-19 jako v původní Tečce. Zároveň si může připojit v aplikaci další osoby, například děti.

Podle DIA ale stejnou funkci mohou mít i jiné aplikace státu. "Přitom, stejnou funkci má již Portál elektronického zdravotnictví a i Portál občana," píše v připomínkách k návrhu kancelář místopředsedy vlády pro digitalizaci a Digitální informační agentura (DIA). "Nepovažujeme za hospodárné stavět již třetí informační systém se stejnou funkcionalitou," uvádí v připomínkách.

Pacienti by v ní podle důvodové zprávy měli mít přístup k datům, které o nich MZd eviduje, například v systému e-recept, ve zdravotnické dokumentaci nebo v registrech podle zákona o ochraně veřejného zdraví, tedy například o covidu-19.

"Jedná se o státem garantovanou mobilní aplikaci, která přináší pacientovi posílení kontroly nad jeho daty a dostupnými službami. Využití EZkarty je tak čistě na svobodné vůli pacienta a její využití je vázáno pravidlem opt-in," píše MZd v důvodové zprávě. Pravidlo opt-in znamená, že aplikaci musí pacient sám aktivně začít používat. Na rozdíl od třeba lékového záznamu, jehož sdílení s lékařem musí lidé aktivně zakázat, takzvaně opt-out pravidlo.

Podle připomínek DIA by data do aplikace měl poskytovatel zdravotní péče vkládat individuálně a

Nahrávám...
Nahrávám...