dnes je 14.4.2024

Input:

MF vypracovalo analýzu nákladů ve zdravotnictví

18.2.2015, Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí dnes zveřejnilo analýzu nákladů a úhrad zdravotního pojištění za posledních pět let. Autoři zmapovali finanční toky v rozsahu téměř 100 miliard korun ročně za péči, kterou vykazuje 150 nemocnic poskytujících akutní lůžkovou péči. Veřejným zdravotním pojištěním ročně proteče kolem 220 miliard korun. Konkrétní jednoznačný závěr analýza neobsahuje.

Dokument mimo jiné srovnává rozdíly v úhradách za srovnatelnou péči mezi zdravotními pojišťovnami a nemocnicemi, a to, jaké jsou vývojové trendy v rámci sledovaného období pěti let. Analýza rovněž obsahuje objem a strukturu poskytnuté zdravotní péče a srovnání výše úhrad z veřejného zdravotního pojištění podle zdravotních pojišťoven, nemocnic a regionů v letech 2009 až 2013.

"Jsou to pro zdravotnickou veřejnost všeobecně známá data, to znamená, že za stejný typ péče dostávají různá zařízení různou úhradu," řekl dnes ČTK k výsledkům analýzy ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). "Je fajn, že se s tím seznámilo i ministerstvo financí," poznamenal také s tím, že šlo o vlastní iniciativu tohoto resortu.

Z analýzy například vyplývá, že celková úhrada za nemocnice poskytující akutní lůžkovou péči vzrostla od roku 2009 z 88,8 miliardy korun na 96,2 miliardy korun v roce 2013. Samotná úhrada za akutní lůžkovou péči se v uvedeném období vyvíjela nerovnoměrně. V roce 2009 činila 57,6 miliardy korun, v roce 2012 to bylo 61,1 miliardy a o rok později 59,5 miliardy.

Analýza je podle ministerstva financí úvodní fází procesu zvýšení transparentnosti finančních

Nahrávám...
Nahrávám...