dnes je 21.6.2024

Input:

Lékařka: ČR má velké nedostatky v péči o lidi s demencí

18.6.2015, Zdroj: ČTK

Česko má podle předsedkyně České alzheimerovské společnosti a primářky pražského Gerontocentra Ivy Holmerové velké nedostatky v péči o lidi s demencí. O většinu ze 140.000 pacientů pečují rodiny, třetina je v ústavních zařízeních, což odpovídá evropskému průměru. V ústavních sociálních zařízeních ale většinou chybí lékařská péče, lidi tam nenavštíví lékař i několik let. Ve zdravotnických zařízeních prostředí připomíná nemocnici, nedostatečnou podporu státu mají pečující rodiny.

"Péče o lidi s demencí je v Česku, mírně řečeno, velmi problematická, protože to jsou lidé nemocní, kteří potřebují skutečně dlouhodobou péči a podporu po mnoho let. Bohužel péče je rozdělena mezi resort zdravotní a sociální a jaksi ani jeden z nich neuznává oboje potřeby, které tu samozřejmě jsou," řekla Holmerová ČTK. Ke změně přístupu by mohl podle ní přispět evropský projekt Dementia Palliare.    

Demence není jen problém sociální, ale i zdravotní, projekt vychází z tohoto pojetí a zaměří se na vzdělávání zdravotníků a podporu života lidí s

Nahrávám...
Nahrávám...