dnes je 14.4.2024

Input:

Lékaři z Krnova objevili v těle pacientky unikátního parazita

14.1.2015, Zdroj: ČTK

Unikátní objev učinili lékaři nemocnice v Krnově na Bruntálsku, kteří při vyšetření močového měchýře své pacientky našli deseticentimetrového parazita. S největší pravděpodobností se jedná o ledvinovce psího (Dioctophyme renale), jehož výskyt dosud nebyl zaznamenán v Česku ani ve střední Evropě. Jak se žena nakazila, není jasné, na vině mohlo být nejspíš špatně tepelně zpracované maso. Jiné lidi ale sama nakazit nemohla. ČTK to řekli urolog Jan Pulcer a vedoucí lékař Ivo Odstrčil.

Šestasedmdesátiletou pacientku přivezla v listopadu do nemocnice sanitka, poté co se v její moči objevila krev. "Většinou, když je krev v moči, tak člověk uvažuje, že jde o nějaký kamínek, zánět, eventuálně i nádor. Takový nález ale nikdo nečekal," řekl Pulcer. Při proplachu močového měchýře se venku objevil útvar vypadající jako sraženina, avšak nezvykle pravidelného podlouhlého tvaru. Při bližším zkoumání lékař zjistil, že se jedná o živý organismus červovitého tvaru krvavě červené barvy o délce deseti centimetrů.
    

Lékaři následně udělali pacientce další speciální vyšetření. Močový měchýř prohlédli miniaturní kamerou. A uvnitř objevili dalšího parazita přisátého ke sliznici. Toho následně odstranili chirurgicky. Nálezy putovaly na oddělení parazitologie Slezské nemocnice v Opavě a do Národní referenční laboratoře pro tkáňové helmintózy v Praze. Odborníci určili, že jde s největší pravděpodobností o ledvinovce psího. Potvrdit to ale ještě musí další testy.

"U prvního vzorku se nepodařilo určit pohlaví. U druhého, šesticentimetrového šlo o nezralou samičku," řekl Pulcer. Odstrčil řekl, že parazitologické vyšetření moči bylo

Nahrávám...
Nahrávám...