Léčbu neplodnosti komplikuje především pozdní vyhledání lékařské pomoci, varují lékaři. Ideální podle nich je zahájit léčbu do 33 let věku. Pro ženu je po 35. roce už poměrně pozdě a kolem čtyřicátého roku je plodných nanejvýš pět procent žen, sdělila ČTK ředitelka specializované reprodukční kliniky Repromeda Kateřina Veselá. Každý rok navíc podle ní komplikuje léčbu a řešení problému.
"Faktorů ovlivňujících plodnost je řada, od neprůchodnosti vejcovodů, nefunkčnosti vaječníků, endometriózy či imunologických onemocnění u ženy a poruchy tvorby spermií a jejich vlastností u muže," řekla a připomněla, že sama neplodnost díky pokročilým lékařským technologiím nemusí představovat neřešitelný problém. Jen je nutno přijít včas.
Lékařka se setkává s tím, že lidé s léčbou dlouho váhají. Spoléhají na to, že se početí nakonec podaří přirozenou cestou a váhají s vyhledáním odborníků i několik let. "Ono to opravdu jednoduché není. Podstatné je, aby páry zahájily léčbu včas, hranice je zhruba do věku 33 let," zdůraznila.
Zhruba tři až pět procent žen si sice zachovává plodnost i po čtyřicítce, zpravidla jsou to spíše ty, které už těhotenství mají za sebou, nikoli prvorodičky. S vyšším věkem také stoupá riziko genetických poruch.
Za negativním trendem zvyšování…