dnes je 21.6.2024

Input:

Kvůli vedrům se zhoršuje kvalita vody v přírodních koupalištích

7.8.2015, Zdroj: ČTK

Kvůli tropickému počasí se zhoršuje kvalita vody v přírodních koupalištích. Přibývá rybníků a nádrží, kde by se lidé raději koupat neměli. Více je i vodních ploch, kde hygienici koupání zakázali. Nově nesmějí plavci například do nádrže Sedlice na Pelhřimovsku, do koupaliště Vyžlovka u Prahy nebo do Velkého rybníku v Hroznětíně na Karlovarsku. Příznivci koupání a vodních sportů však stále najdou dostatek míst, kde si mohou zaplavat beze strachu z infekce.

Zhoršenou kvalitu vody hlásí hygienici na některých koupalištích ve většině krajů. Existují místa, která se s výhradami hygieniků potýkají téměř od počátku léta. Sinice například dlouhodobě obtěžují plavce v Máchově jezeře nebo na několika místech Orlické přehrady. Situace v nádržích a rybnících se sice v minulém týdnu díky pár chladnějším dnům o trochu zlepšila, po víkendu však opět zasáhly zemi tropická vedra.

V Praze nedoporučují hygienici koupání v rybníku Šeberák, čistotu vody oznámkovali čtyřkou z pětistupňové škály. Méně průhledná voda, ale ke koupání stále vhodná, je v koupalištích Džbán a Hostivař. Podle měření je nejlepší voda v Motole, Divoké Šárce a v Radotíně, kde se na čištění podílí vodní rostliny. Mimo provoz je koupaliště Lhotka.

Ve středních Čechách platí zákaz koupání v přírodním koupališti Vyžlovka u Prahy. O vydání stejného opatření kvůli zvýšenému výskytu sinic hygienici uvažují v případě jezera Ostrá na Nymbursku. Dlouhodobě horší kvalita vody je i na Orlické přehradě, do konce sezony se už asi nezlepší.

V Plzeňském kraji platí už od konce června zákaz koupání v rybníku Hnačov na Klatovsku. Hygienici tam zakázali koupání kvůli velkému množství sinic. Na Klatovsku není vhodná voda ke koupání kvůli sinicím ani v rybníku Valcha a kvůli zhoršeným mikrobiologickým ukazatelům ve velkém koupališti v Janovicích nad Úhlavou. Zhoršenou kvalitu vody vykazuje také přehrada České údolí u Plzně.

První zákaz koupání v Karlovarském kraji je na Velkém rybníce v Hroznětíně. Kvůli přemnoženým sinicím a vodnímu květu ho vydala Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje (KHS). Vodu označila za nebezpečnou ke koupání. Kvalita vody se zhoršuje i jinde v kraji, voda není vhodná ke koupání na karlovarské Rolavě nebo sokolovském Michalu.

Hygienici

Nahrávám...
Nahrávám...