dnes je 27.2.2024

Input:

Koťátková zkoumá vztah psychicky nemocných umělců a životopisů

7.4.2015, Zdroj: ČTK

Na roli životopisu v dílech duševně nemocných tvůrců se zaměřila umělkyně Eva Koťátková, laureátka Ceny Jindřicha Chalupeckého. Autorka se ve své tvorbě dlouhodobě zabývá různými bariérami a překážkami, kterým člověk ve společnosti čelí. Patří k českým umělcům, kteří stále častěji s úspěchem vystavují více v zahraničí než v Česku. Výstava Dvouhlavý životopisec a muzeum představ bude po dnešní vernisáži otevřena v Prádelně Bohnice do 27. května.

Prádelna Bohnice je nový multifunkční prostor v budově bývalé prádelny v areálu psychiatrické nemocnice. Cílem programu je nejen ukazovat aktuální vizuální umění, ale také upozorňovat na problematiku psychických nemocí.

Autorka projektu o životopisech a umělcích s psychickou anomálií míní, že životopis, který vytvoří lékaři, slouží jako normativní mřížka, jež kategorizuje jedince na základě limitujících a zavádějících údajů. "Je konstruktem, který vytváří představu o věku, pohlaví, genderu, původu, vzdělání, zdravotním stavu, společenském postavení. U tvůrců art brut slouží jako klíč ke čtení díla, které má ale samo o sobě nejasný status. Překračuje výrazně hranice uměleckého díla a stává se jakousi paralelní identitou svého

Nahrávám...
Nahrávám...