dnes je 21.6.2024

Input:

Kampaň má zvýšit povědomí o trombóze, která zabije čtvrtinu lidí

26.1.2016, Zdroj: ČTK

Povědomí o žilní trombóze má jen polovina lidí, krevní sraženina přitom zabije čtvrtinu obyvatel planety. Mnohem víc lidí se bojí vysokého tlaku (90 procent), nádoru prsu (85 procent) a AIDS (87 procent). Průzkum provedený v devíti zemích ukázal, že jen 45 procent lidí ví, jak trombóze předcházet. Osvětě a prevenci se věnuje celosvětová kampaň zaměřená na tromboembolickou nemoc u žen, sdělila dnes ČTK komunikátorka kampaně Marie Hrudková.

"Cílená osvěta v oblasti žilní trombózy znamená pro pacienty snížení rizika možných komplikací léčby a pro lékaře cennou pomoc. Poučený pacient lépe spolupracuje, a tím se i lépe a rychleji léčí," uvedla.

Při žilní trombóze se krevní sraženina tvoří v hlubokých žilách nohou, krví se dostane do plic, vzniká tromboembolie. Trombóza komplikuje léčbu a ohrožuje pacienta. Například pacienti s rakovinou podstupující operaci mají dvojnásobné riziko pooperační trombózy oproti pacientům bez nádoru, kteří podstupují stejnou operaci. Samotné nádorové onemocnění zvyšuje riziko 4,1 krát, chemoterapie 6,5 krát. U hospitalizovaných je trombóza zodpovědná za více úmrtí a invaliditu než zápal plic a infekce.

Přednosta onkologické

Nahrávám...
Nahrávám...