dnes je 21.6.2024

Input:

ČR je na prahu chřipkové epidemie, přibylo akutních infekcí

26.1.2016, Zdroj: ČTK

Česko je na prahu chřipkové epidemie, počty pacientů s chřipkou a chřipce podobným onemocněním (ILI) stouply v minulém týdnu o víc než 80 procent, na chřipku v této sezoně zemřeli už čtyři pacienti. Hlášeno je 22 vážných průběhů chřipky. ČTK to dnes řekla Marie Otavová z národní referenční laboratoře pro chřipku.

"Na 100.000 obyvatel bylo ve třetím kalendářním týdnu 1191 případů akutních respiračních infekcí (ARI), což je nárůst oproti předchozímu týdnu o 15 procent, a 49 případů chřipky, což je nárůst téměř o 82 procent," upřesnila. Nemocnost na chřipku nejvíc stoupla v krajích Karlovarském a Středočeském a v Praze.

Při předchozím hlášení byl mezitýdenní nárůst akutních infekcí dýchacích cest necelá dvě procenta, nárůst se tedy výrazně urychlil.

"Máme i zvýšenou frekvenci průkazů chřipkového viru v klinických vzorcích, tak jsme pravděpodobně na počátku epidemie, zatím se jedná nikoli o epidemii, ale spíše zvýšený výskyt a vytvářejí se lokální ohniska," uvedla.

Laboratorně byl ve třech případech prokázán virus chřipky B, v pěti chřipky A, ve 12 případech šlo o subtyp A/H1N1, ve dvou A/H3N2. U všech pacientů bylo nějaké ze základních chronických onemocnění a nebyli očkováni proti chřipce. Věk pacientů se pohyboval od 35 do 82 let.

V Evropě převažuje chřipka A nad chřipkou B, u chřipky A dominuje subtyp A/H1N1. Plošnou epidemii hlásí Finsko, Řecko, Irsko, Izrael, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Slovinsko, Švédsko a Turecko.

Chřipkou onemocní v ČR každý rok deset až

Nahrávám...
Nahrávám...