Světová zdravotnická organizace (WHO) již léta varuje, že obezita je jedním z hlavních zdravotních problémů ve světě. Nadbytečné kilogramy souvisejí s předčasnými úmrtími a jsou rizikovým faktorem pro kardiovaskulární choroby, cukrovku i nádorová onemocnění. Kromě toho je nadváha často spojována s četnými dalšími zdravotními problémy, jako je vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, syndrom spánkové apnoe a dušnost, astma či komplikace v těhotenství. Četné výzkumy potvrzují rovněž souvislost se závažnými změnami nálady a dokonce depresemi. Píše o tom italský deník Corriere della Sera.
"Případy obezity a metabolického syndromu (souhrnu rizikových faktorů, které vedou ke zhoršení zdravotního stavu) rostou v celém světě a stále zřejmější je souvislost mezi obezitou a rakovinou," potvrzuje profesor Antonio Moschetta z Univerzity Alda Mora v Bari a spolupracovník Institutu pro nádorová onemocnění Jana Pavla II. v Římě.
Jídlo a návyky, pokud jde o fyzickou aktivitu, mohou mít vliv na naše DNA, protože den po dni mění metabolismus organismu a normální fungování hormonů a genů a ovlivňují rovněž pravidelnou aktivitu našich buněk, které se tak nakonec mohou přeměnit v rakovinové. "Podstatné změny našich stravovacích návyků a životního stylu přispěly k nynější větší náchylnosti ke vzniku různých druhů nádorů, především prsu a tlustého střeva," uvádí profesor Moschetta.
"Zdá se však, že tu je i zřejmá souvislost s rakovinou prostaty, vaječníků, slinivky břišní, jater, ledvin a dokonce i mozku. Nabízíme rakovině možnost rozvíjet se rychleji, protože jí nabízíme 'pohonné hmoty', které potřebuje: glukózu…