dnes je 21.6.2024

Input:

Lékárníci v kampani upozorní na možná rizika paracetamolu

15.2.2016, Zdroj: ČTK

Lékárníci odstartují v pondělí kampaň, v níž chtějí veřejnost upozornit, že nesprávné užívání paracetamolu, který pomáhá na bolest a horečku, může vážně poškodit zdraví. Paracetamol je obsažen v řadě přípravků různých názvů, což pacienti nemusejí vědět. Nevědomky se tak předávkují, postihne je nevolnost, zvracení, hrozí i selhání jater. Konkrétní rady dostanou pacienti ve zhruba 900 lékárnách.

"Ačkoli se jedná o volně dostupný lék, jeho nesprávné užívání může mít fatální následky. Česká lékárnická komora připravila ve spolupráci s Institutem klinické a experimentální medicíny kampaň s názvem Užívejte paracetamol s rozumem," řekl ČTK prezident komory Lubomír Chudoba.

V lékárnách budou informace a upozornění na rizika spojená s užíváním paracetamolu. Na stránkách www.lekarnickekapky.cz/paracetamol prezentují lékárníci materiály a poznatky o paracetamolu, a to včetně videorozhovorů s předními lékařskými kapacitami. Dostupný je i krátký test, na kterém si každý může své znalosti o této látce prověřit.

"Paracetamol je relativně bezpečný lék, nemohou ho však užívat všichni stejně a za každé situace," upozornil Chudoba. "Paracetamol je v některých situacích opravdu nebezpečný a musí být dávkován velmi

Nahrávám...
Nahrávám...