dnes je 18.7.2024

Input:

Výzkumníci z Ostravy vyvinuli s využitím AI software pro pacienty se skoliózou

10.11.2023, Zdroj: ČTK

Nemocní i lékaři tak budou moci on-line získat druhý názor na diagnózu, ale i prognózu pravděpodobného vývoje nemoci při dodržení léčby.

"Výzkumníci systém vytvořili na základě velkého množství dat od pacientů, se zpracováním údajů jim pomohla mimo jiné i umělá inteligence. Podle autorů může systém přispět k efektivnějšímu rozhodování v lékařské komunitě, včasnému stanovení diagnózy a nastavení účinné léčby," řekla Halíková.

Idiopatická skolióza je nejběžnější forma skoliózy, která se projevuje bočním zakřivením páteře. Onemocnění se obvykle vyvíjí u dětí a dospívajících během růstu, ale může postihnout lidi v jakémkoli věku. Léčba závisí na závažnosti a růstovém stadiu nemoci. Mírné zakřivení může vyžadovat pravidelné sledování a fyzioterapii, zatímco pokročilejší případy pak nošení korzetu a v extrémních případech i chirurgické řešení.

Webová aplikace přístupná lékařům i veřejnosti má zvýšit u pacientů jejich informovanost o průběhu a prognóze choroby. "Po zadání všech základních údajů, které daného člověka identifikují, případně i doplňujících informací z

Nahrávám...
Nahrávám...