dnes je 13.7.2024

Input:

Výdaje VZP na 20 nejdražších klientů překročily loni 300 mil.kč

11.6.2015, Zdroj: ČTK

Výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) na dvacet nejnákladnějších klientů loni poprvé překročily 300 milionů korun. Za poslední tři roky, kdy pojišťovna s téměř šesti miliony klientů údaje zveřejňuje, stouply náklady na první dvacítku o více než 7,5 procenta. ČTK to dnes sdělil mluvčí VZP Oldřich Tichý. Nejčastěji se lidé léčili s poruchou srážlivosti krve a dědičnými poruchami metabolismu.

VZP loni nejvíc, 22,5 milionu korun, zaplatila za pacienta s hemofilií z Pardubického kraje. Proti předchozím letům byly výdaje za nejdražšího klienta nižší, v roce 2012 stál téměř 54 milionů korun a v roce 2013 přes 46 milionů. Náklady u pacientů s hemofilií souvisely se speciálním lékem, který musejí užívat například v souvislosti s operací, jinak by vykrváceli.

K dalším nejnákladnějším diagnózám loni patřily jako v předchozích letech nemoci krve způsobující vážné poškození ledvin a plicní arteriální hypertenze. Mezi dvacítkou nejnákladnějších klientů VZP loni bylo šest žen a 14 mužů, nejmladší pětiletá dívka, nejstarší čtyřiašedesátiletý důchodce.

"Cílem je informovat veřejnost o nákladnosti péče, tedy že lékař není zadarmo. Zároveň chceme vyvrátit fámy, že se VZP snaží

Nahrávám...
Nahrávám...