dnes je 18.7.2024

Input:

Vláda schválila dočasný zákaz látky HHC, podle prodejců je to chyba

14.2.2024, Zdroj: ČTK

Držení produktů s HHC bude přestupek s pokutou až 15.000 korun, při větším množství hrozí i vězení.

Praha 14. února

Vláda dnes zařadila psychoaktivní látky HHC, HHC-O a THC na seznam návykových látek, jejich zákaz bude platit od 1. března 2024. Učinila tak kvůli tomu, že v posledních týdnech nemocnice hlásily častější intoxikace dětí a mladistvých. Podle prodejců je plošný zákaz HHC chybou, souhlasí ale s tím, aby se neprodávaly bonbony s obsahem této látky. Skladem mají miliony produktů a zavádí kvůli tomu velké slevy. Poptávka v poslední době výrazně vzrostla.

Držení produktů s HHC bude přestupek s pokutou až 15.000 korun, při větším množství hrozí i vězení. Dnešní rozhodnutí vlády musí ještě notifikovat Evropská komise, což bude trvat deset až 20 dní. Zákaz skončí 1. ledna 2025, kdy by už měla platit připravovaná novela zákona o návykových látkách, která látky označuje jako psychoaktivní a reguluje jejich prodej.

Ve vládě nebyla na způsobu regulace těchto látek shoda. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) s podporou národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila (ODS) navrhovali opatření Státní zemědělské a potravinářské inspekce. "Proto jsme na vládě za Piráty předložili rychlé a efektivní řešení, jak je během pár dnů dostat z prodeje a mimo dosah dětí," uvedl Bartoš na sociální síti X. Dodal, že ostatní vládní strany se rozhodly pro zákaz. Ten podle něj ve Francii vedl k tomu, že vznikly těmto látkám podobné nové syntetické deriváty, na které se zákaz nevztahuje.

S tím souhlasí i David Bukovjan, vlastník tři roky fungující plzeňské firmy Canapuff, která patří k největším výrobcům a prodejcům HHC a

Nahrávám...
Nahrávám...