Infekce lidským papilomavirem (HPV) zasáhne během života až 80 procent mužů a žen. Virus se přenáší pohlavním stykem a je u žen příčinou rakoviny děložního hrdla. Ta se ročně v ČR zjistí u tisícovky žen, 400 na ni zemře. Na rozdíl od jiných typů rakoviny se proti nádorům způsobeným HPV dá chránit - screeningem, který odhalí přednádorová stadia, a očkováním, jež vzniku zhoubné nemoci zabrání. Novinářům to dnes řekl předseda Sdružení soukromých gynekologů Vladimír Dvořák.
Problém podle něj je, že na každoroční prohlídky ke gynekologovi chodí jen polovina žen. Většina zhoubných nádorů se zjistí u těch, které prevenci opomenuly. Vedle rakoviny děložního hrdla způsobují papilomaviry až 90 procent rakovin řitního otvoru, 70 procent rakovin vaginy a 40 procent rakovin vulvy, u nichž screening není možný. Jedinou účinnou ochranou u těchto rakovin je podle Dvořáka očkování.
"Česká republika je první zemí v Evropě a třetí na světě po USA a Kanadě, kde je dostupná nová vakcína proti HPV," ocenil.
Dosud měly ženy v ČR na výběr mezi dvěma vakcínami, jedna chrání proti dvěma typům papilomavirů a druhá proti čtyřem typům. Nová vakcína chrání proti devíti typům papilomavirů. "Získáváme očkování proti 90 procentům původců karcinomu děložního hrdla, což je nejčastější zhoubné onemocnění…