dnes je 13.7.2024

Input:

Úhradová vyhláška pro rok 2024. Na zdravotní péči míří o více než 35 miliard korun navíc

30.10.2023, Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Ve všech segmentech zdravotní péče by mělo dojít k meziročnímu nárůstu úhrad o 7,8 %.

Praha, 24. října

Ministerstvo zdravotnictví dnes představilo na snídani s novináři úhradovou vyhlášku pro rok 2024. Ta počítá s meziročním nárůstem úhrad ve všech segmentech zdravotní péče o 7,8 %. Na zdravotní péči tak míří o více než 35 miliard korun navíc.

Vyhláška klade velký důraz na zvyšování kvality a dostupnosti zdravotní péče. Hlavní systémové změny se mimo jiné dotknou podpory péče o duševní zdraví, konkrétně dostupnosti psychologie a psychiatrie, a to obzvláště u dětských pacientů, a dále lékárenské péče, podpory paliativní péče, stomatologů, ale i pediatrů. Ministerstvo zdravotnictví také navyšuje podporu jednodenní péče, v rámci které dojde k rozšíření na odbornosti jako jsou gynekologie, urologie, ORL nebo plastická chirurgie. Na odměňování zdravotníků nemocnic pak zamíří v následujícím roce o 6,8 mld. Kč navíc.

„Úhradová vyhláška na rok 2024 přináší řadu pozitivních změn pro poskytovatele zdravotní péče i pro pacienty, a to především ve zlepšování dostupnosti péče. Důraz je ale kladen i na efektivitu, například skrze rozšíření jednodenní péče,“ uvedl Tomáš Troch, ředitel odboru regulace cen a úhrad MZ ČR.

„Úhradová vyhláška je důležitou součástí veřejného

Nahrávám...
Nahrávám...