dnes je 13.7.2024

Input:

Šedý zákal operovali čeští lékaři laserem více než 3000 pacientů

16.4.2015, Zdroj: ČTK

Šedý zákal laserem operovali čeští lékaři za tři roky více než 3000 pacientů. Onemocnění, při němž se zakaluje oční čočka, odstraňovala dřív jen náročná operace za použití skalpelu. Nyní se operuje za pomoci laserového přístroje LenSx, zákrok je desetkrát přesnější, bezpečnější a trvá necelou minutu, sdělil ČTK profesor Pavel Rozsíval z oční kliniky královéhradecké fakultní nemocnice. První operaci v Česku podstoupil pacient v dubnu 2012.

Na celém světě se v 64 zemích užívá přes stovku tzv. femtosekundových laserů, pracuje na nich přes 3000 vyškolených očních chirurgů a bylo na nich provedeno více než 300.000 operací.

Největším rizikem při standardní operaci je porušení pouzdra čočky při jeho kruhovém otevření. Pokud se poruší, nelze už do oka umělou nitrooční čočku vložit. Laser tvoří otevření zcela pravidelné a centrované ve zvolené velikosti tak, jak to žádný chirurg nedokáže, uvedla primářka pražské oční kliniky Duovize Lucie Valešová. "Dokonalé kruhové otevření zabezpečí přesnou polohu nitrooční čočky v oku, což je

Nahrávám...
Nahrávám...