dnes je 18.7.2024

Input:

První praktici z Ukrajiny se blíží ke zkouškám, zpomaluje je jazyk i byrokracie

17.5.2024, Zdroj: ČTK

Několik měsíců trvá uznání diplomu z Ukrajiny, potom musí ještě absolvovat písemnou odbornou zkoušku.

Praha 17. května

První praktičtí lékaři z řad uprchlíků z Ukrajiny se po více než dvou letech války blíží k závěrečným zkouškám, které jim umožní samostatně vykonávat medicínu v Česku. Podle Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně i samotných uchazečů by celý postup mohl být rychlejší, prodlužují ho administrativní překážky i nutnost naučit se jazyk. Deníku Právo a ČTK to dnes řekl místopředseda odborné společnosti Cyril Mucha a lékařka Oksana Denisjuková, která pracuje u něj v ordinaci.

"Je to velice složitý, pro uprchlíky de facto nekonečný proces," uvedl Mucha. Několik měsíců podle něj trvá uznání diplomu z Ukrajiny, potom musí absolvovat písemnou odbornou zkoušku. "Což je asi 2000 otázek," řekl. Dodal, že otázky jsou velmi těžké a složité. I zájemci o práci v ambulancích musí absolvovat šestiměsíční stáž na různých odděleních v nemocnici, za kterou platí i desítky tisíc korun.

"I kdyby to běželo úplně úžasně, tak to trvá rok a tři čtvrtě nebo dva roky, ale samozřejmě jsou tam obrovské prodlevy," uvedl. Lékařka, která pracuje u něj v ordinaci, v březnu dokončila stáž, na zkoušky bude moci jít na podzim.

Lékaři z Ukrajiny by přitom podle Muchy pomáhali zejména s péčí o své krajany. "Jestliže jsme tady uprchlíků měli 500.000, teď možná 350.000, tak oni tu péči potřebují," řekl. Lékařky, které se školily u něj v ordinaci, pracovaly v baru nebo zahradnictví. "Proč mají pracovat takhle a nevyužít ten

Nahrávám...
Nahrávám...