dnes je 13.7.2024

Input:

Poslanci chtějí, aby stát nesl odpovědnost za poškození očkováním

3.3.2015, Zdroj: ČTK

Stát by měl nést odpovědnost za vážné poškození dětí očkováním a zákonem umožnit očkování dětí podle individuálního plánu. Členové poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Nina Nováková a Jan Farský předloží pozměňovací návrh k novele zákona o ochraně veřejného zdraví na jednání Sněmovny 10. března. Uvedli to na dnešním sněmovním semináři k očkování s tím, že zrušení povinného očkování dětí požadovat nebudou.

Do zákona chtějí poslanci doplnit i to, že dítě může být očkováno řádně registrovanou alternativní vakcínou a zdravotní pojišťovna ji uhradí alespoň v té výši, jakou dá za vakcínu v povinném očkování.

Očkováním dětí se v těchto dnech zabýval Ústavní soud. V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Soud potvrdil, že očkování smí nadále zůstat podmínkou pro přijetí dítěte do mateřské školy a že ministerstvo zdravotnictví může dál určovat vyhláškou povinné vakcíny. Vyzval také ministerstvo, aby pracovalo na odškodění pro ty, kdo jsou očkováním poškozeni. Hlavní hygienik Vladimír Valenta ČTK potvrdil, že ministerstvo na tom už začalo pracovat.

"Navrhujeme individuální očkovací plán. Víme, že když je něco ve vyhlášce, je to jen na dobré vůli. Chtěli bychom to ukotvit do zákona jako variantu povinného očkování," doplnila k pozměňovacímu návrhu Nováková. Individuální plán by umožnil odlišné termíny vakcinace i volbu jiné vakcíny. "Děti, které by byly očkovány podle individuálního plánu,

Nahrávám...
Nahrávám...