dnes je 18.7.2024

Input:

Pojišťovny stanovily, za jak dlouho posuzují pacienty po rakovině jako zdravé

16.5.2024, Zdroj: ČTK

Většinou se pohybují od pěti do deseti let.

Praha 16. května

Některé pojišťovny stanovily pro jednotlivé typy rakoviny lhůty, po kterých vyléčené posuzují jako zdravé. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a předseda České asociace pojišťoven (ČAP) Jan Matoušek. Většinou se pohybují od pěti do deseti let, vyplývá z informací na webu ČAP. V Česku žije v současné době více než půl milionu lidí, kteří se s rakovinou léčili nebo léčí. Dosud měli často vyšší pojistné, což ovlivňovalo i dostupnost úvěrů nebo hypoték.

Podle Matouška vytvoření těchto samoregulačních materiálů umožnila data, která stát o výsledcích léčby má. Vznikla proto i studie. "Bude sloužit k tomu, aby pojišťovny mohly daleko lépe hodnotit riziko vyléčených onkologických pacientů," uvedl Matoušek. Pojišťovny podle něj vyléčené pojišťovaly i dosud, pojistné ale měli často vyšší než lidé bez onkologické diagnózy.

Každý rok je v ČR diagnostikováno 60.000 zhoubných nádorů, zhruba 28.000 lidí rakovině podlehne. Ženy ve věku 25 až 49 let nejčastěji onemocní rakovinou prsu, děložního čípku, kůže či tlustého střeva. U mužů je druhů více, častěji varlete, tlustého střeva, plic, mozku či kůže.

"Je to další krůček tomu, aby se ten člověk ujistil, že fakt vyléčený je," uvedl k tomu ministr Válek. Je podle něj potřeba pacienty ujistit, že i společnost

Nahrávám...
Nahrávám...