dnes je 13.7.2024

Input:

Podle Němečka ambulancím porostou úhrady podobně jako v nemocnici

23.9.2015, Zdroj: Verlag Dashöfer

Ambulancím by se příští rok měly zvýšit úhrady ze zdravotního pojištění podobně jako nemocnicím. Praktici a specialisté by tak mohli místo původně navrhovaného přidání peněz o procento dostat víc zhruba o 2,5 či tři procenta. Novinářům to po jednání se zástupci Koalice soukromých lékařů řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Dohoda na přesné částce zatím není. Další jednání se uskuteční 29. září. Na konkrétním přidání doktorům se Němeček dnes nedohodl ani se šéfem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem.

Návrh úhradové vyhlášky, která každoročně stanoví hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení a podle níž zdravotní pojišťovny platí nemocnicím a lékařům, představil Němeček minulý týden. Nemocnice by měly příští rok dostat o 2,5 procenta peněz víc, ambulance o procento. Ambulantní lékaři a specialisté požadovali pět procent navíc.

"Nárůst v ambulantním sektoru by měl být velmi obdobný jako u nemocničního sektoru. Samozřejmě nás brzdí ekonomická realita systému veřejného zdravotního pojištění. Bohužel zatím ještě nemám tiskárnu na peníze," řekl po jednání ministr. Kompromis bude podle něj mezi jedním a pěti procenty navýšení. "Mohou to být 2,5 až tři procenta," uvedl Němeček. Výsledek bude podle něj záviset na podobě regulací.

Podle předsedy Sdružení ambulantních specialistů Zorana Jojka je to přijatelná varianta, i

Nahrávám...
Nahrávám...