dnes je 15.1.2021

Input:

Novela má umožnit pojišťovnám hradit očkování proti covidu-19

18.11.2020, Zdroj: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví připravilo návrh změny zákona o veřejném zdravotním pojištění, která má umožnit hradit očkování proti covidu-19. V první fázi pro 1,5 milionu obyvatel počítá s náklady na vakcínu, její distribuci a samotné očkování asi 670 milionů korun. Pro použití v Evropě či USA zatím žádná vakcína nebyla schválena, EU ale už pro členské státy společně objednává dávky u nejnadějnějších výrobců.

"Primární nákup očkovacích látek je realizován přímo státem ve spolupráci s Evropskou komisí, která zajistí nákup v potřebném objemu pro všechny členské státy EU od různých výrobců," píše se v materiálu.

Česko si prostřednictvím společného nákupu objednalo tři miliony dávek očkovací látky společnosti AstraZeneca. Pro navození imunity se počítá s nutností aplikace dvou dávek, očkovat tedy bude možné asi 1,5 milionu lidí. Podle předběžného odhadu bude stát jedna dávka vakcíny zhruba 50 korun. "Prostřednictvím státního rozpočtu by následně měly být pořízeny i další dodávky, jejichž prostřednictvím může být naočkováno dalších až 2 miliony pojištěnců," uvedlo v návrhu ministerstvo.

U dalších výrobců zatím není přesná cena určena, počítá se ale s osmi až deseti eury (asi 211 až 264 korun) za dávku. Při jednodávkovém schématu očkování by tak vakcinace dvou milionů lidí přišla na 435 až 544 milionů korun. Distribuce vakcíny by měla podle odhadů stát jednotky až nižší desítky milionů korun, záležet bude na podmínkách pro její

Nahrávám...
Nahrávám...