dnes je 18.7.2024

Input:

Nefrologové chtějí přidat do screeningu vyšetření selhání ledvin

16.4.2015, Zdroj: ČTK

O selhávání ledvin se podle předního českého nefrologa profesora Vladimíra Tesaře dozvědí čtyři z deseti pacientů až ve chvíli, kdy musejí nastoupit na dialýzu. Tesař to chce změnit a navrhuje do vyhlášky o preventivních vyšetřeních doplnit nové vyšetření pro ohrožené skupiny obyvatel. Tesař, který je přednostou kliniky nefrologie 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice, to dnes řekl ČTK.

Vyhledávat pacienty s poškozením ledvin by podle něj měli při preventivních prohlídkách praktičtí lékaři. "K odhalení chronického onemocnění ledvin nestačí jen vyšetření vzorku moči, které se už provádí. Je nutné také měření hladiny kreatininu v krevním séru, které přinese informaci, zda ledviny správně plní filtrační funkci," uvedl.

Výsledky rozboru kreatininu v krvi ukážou, jaká léčebná opatření je nutno přijmout. U pacientů se středně těžkou ledvinnou nedostatečností by mělo následovat podrobnější vyšetření ledvin, které by objasnilo příčinu. Pacienta s těžkou ledvinnou nedostatečností by již měl odeslat k nefrologovi do tzv. predialyzační péče, při níž se pacient seznámí s variantami léčby.

"Kromě hemodialýzy prováděné zpravidla v nemocnicích existuje břišní dialýza, při níž se pacient

Nahrávám...
Nahrávám...