dnes je 18.7.2024

Input:

Nádorů kůže podle odborníků přibývá, s prevencí mohou pomoci aplikace

24.4.2024, Zdroj: ČTK

Přestože je 51 % nádorů kůže odhaleno v časném stadiu, které se dá dobře léčit, stále každý rok zemře několik stovek lidí.

Praha 22. dubna

Rakoviny kůže podle odborníků dál přibývá, v roce 2040 může být u mužů nejčastější a u žen druhá po nádoru prsu. S prevencí nádoru, ale i jeho včasným zachycením mohou pomoci i mobilní aplikace. Odborníci to dnes řekli na tiskové konferenci k osvětové akci Stan proti melanomu, která dnes začala v Praze. Za první den se podle pořadatelů přišlo nechat vyšetřit 1089 lidí, lékaři u nich našli 21 melanomů a dalších 36 jiných kožních nádorů. V dalších městech bude možné nechat si znaménka zdarma vyšetřit dermatologem i v květnu a červnu.

"Pokud nezměníme svoje chování na slunci, v roce 2040 bude melanom u mužů nejčastějším nádorem a u žen druhý po nádorech prsu," uvedla dermatoložka Monika Arenbergerová. V současné době je u žen na pátém místě, u mužů na osmém. V roce 2022, ze kterého jsou poslední dostupná data, lékaři nově diagnostikovali melanom u asi 2800 lidí a u dalších 800 kožní nádor ve stadiu před zhoubným melanomem.

Lidé by se podle odborníků měli chránit ještě před tím, než nádor vznikne. "Prevencí je nepoužívat solária, neležet na sluníčku a neopalovat se aktivně, přes poledne nechodit na sluníčko vůbec," vypočetl způsoby prevence přednosta Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze Petr Arenberger.

Jako základní ochranu odborníci doporučují ochranné krémy s UV filtrem. Podle Arenbergera studie dokazují, že 90 procent nádorů kůže u lidí se světlou kůží souvisí s vlivem UV zářením, jehož intenzita se v místě a čase mění. Právě jeho index v místě, kde pobývají, si lidé mohou ověřit s pomocí mobilní aplikace. Ta zároveň ukáže, jaké způsoby ochrany jsou

Nahrávám...
Nahrávám...