dnes je 18.7.2024

Input:

MZd chystá nový způsob posuzování, které vakcíny hradit z pojištění

27.2.2024, Zdroj: ČTK

Praha 27. února

Ministerstvo zdravotnictví (MZd) připravuje nový způsob posuzování, které vakcíny hradit z veřejného zdravotního pojištění, na principech jeho nákladové efektivity (HTA). Na dnešním semináři o očkování v Senátu to řekl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. V roce 2030 budou muset taková hodnocení zavést všechny země EU, v současné době se podobně hodnotí například léky.

"Rozhodování je vždy odborně-ekonomicko-politické," uvedl Tomáš Doležal ze společnosti iHETA, která se nákladové efektivitě ve zdravotnictví věnuje. Podle něj proto není možné převzít systém hodnocení vakcín z jiné země.

Podle Dvořáčka by se na rozhodování měl podílet Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) a Státní zdravotní ústav, který posoudí celospolečenské dopady. Své stanovisko bude přikládat také skupina složená z odborníků, podobně jako současná Národní imunizační komise (NIKO), k jejíž práci na semináři mnozí odborníci vyjadřovali výhrady. Lékařům například vadí, že v ní mají příliš silný hlas zdravotní pojišťovny, které vakcíny platí.

Podle Dvořáčka by měl tento orgán v zákoně popsané rozhodovací procesy, poměrů hlasů nebo možnosti odvolání. U každé látky by se její přínos hodnotil z pohledu jedince i přínosu pro společnost. Pro posuzování chce MZd používat i data České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) o pracovních neschopnostech.

Nejprve by se podle nového systému hodnotily vakcíny, které nově vstupují na trh, později i ty již

Nahrávám...
Nahrávám...